Kapı Vizesi

Yunanistan Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşmaya göre Türkiye’den Yunanistan adalarına gitmek isteyen Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları Yunanistan kapı vizesi ile adalara giriş yapabilmektedirler.

Yunanistan kapı vizesi Yunanistan ve Türkiye ikili ilişkilerinde turizm açısından büyük bir potansiyeli önemli bir fırsata dönüştürmüş durumda. Yunanistan kapı vizesi işlemleri seyahat acenteleri tarafından hızla yapılabilmesinden dolayı ülke turizminin canlanmasında önemli bir unsur olarak ortaya çıkmış durumda.

Yunanistan kapı vizesi ile vizenizin geçerliliği boyunca sadece kapı vize uygulaması olan adaları ziyaret edebilirsiniz ve diğer Schengen ülkelerine gitmeniz mümkün değildir. Bu anlamda Yunanistan kapı vizesi Schengen vizesi gibi kullanılan bir vize olmadığını belirtmekte fayda var.

Yunanistan kapı vizesi kısa süreli olarak geçerlidir ve seyahat acenteleri aracılığı ile temin edilebilmektedir. Yunanistan kapı vizesi tek girişli ve kısa süreli verildiğinden ilgili adalara giriş yaptıktan sonra başka bir ülkeye geçmeniz mümkün değildir. Vizenizin bitiş tarihi itibariyle Yunanistan kapı vizesinin süresi bitmiş olur ve gittiğiniz adadan vize süresinin uzatmak söz konusu değildir.

T.C. Bordo pasaport sahiplerinin yanında Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya vatandaşları da Yunanistan kapı vizesi uygulamasından faydalanabilmektedirler.

Yunanistan adalarına yapılacak günübirlik seyahatler için bile Yunanistan kapı vizesinin alınması zorunludur. İki ülke arasında bu kapı vizesi kapsamında aşağıdaki adalara kapı vizesi ile seyahat edilebilmektedir.