Çalışma Vizesi

Çalışma Vizesi

Çalışma Vizesi yabancı uyrukluların  90 günden fazla kalabilmelerini sağlayan uzun dönem (D tipi) vize kategorisine girer. Bu vize çalışmak isteyen kişilerin yetkili yerel kurumlardan önceden alınacak randevu ile çalışma izni almasını sağlar. Çalışma Vizesi başvuru sahipleri, bu kategoriye girdiklerini gösteren belgeleri ibraz etmek zorundadırlar. 

01/12/2018 tarihinden itibaren, 6 yaş ve üstü tüm D vize başvuru sahiplerinin parmak izlerini ibraz etmek üzere vize başvuru merkezlerine gitmesi zorunlu hale getirilmiştir. 

D vizesi bir ulusal vize olduğu için D vizesi başvurularında, başvuru sahiplerinden alınan fotoğraf ya da parmak izleri VIS olarak değer kazanmaz. Dolayısıyla kişinin daha sonra yapacağı C vize başvurusunun bir parçası olarak yeniden kullanılamazlar.

Daha önce bir C vizesi almış olan ve VIS'de bulunan bir başvuru sahibinin parmak izleri, bir D vize başvurusu için kopyalanamaz.

Daha önce D vizesi başvurusunda bulunan kişilerin parmak izleri başka bir D vize başvurusu için tekrar kullanılabilir.

Aşağıdaki koşullara sahip başvuru sahipleri parmak izi vermekten muaftırlar;

  1. Parmak izi almanın fiziksel olarak imkansız olduğu insanlar. 
  2. Diplomatik veya hizmet pasaportu sahibi olan ve  diplomatik veya konsolosluk görevine akredite edilmiş / atanmış diplomatik ve konsolosluk personeli.
  3.  Merkezi veya temsilciliği olan uluslararası bir organizasyonda yetki alacak diplomatik veya  konsolosluk personeli ve  onların aile üyeleri (eş ve bakıma muhtaç çocukları).
  4. 6 yaşından küçük çocuklar (5 yıl ve 364 gün)

 

 Çalışma Vizesi İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vize başvurularının sonucu ve vize çıkış süresiyle ilgili nihai karar ilgili ülkenin Konsolosluğuna aittir. Başvuru belgelerinin eksiksiz ve doğru olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir. 

Yukarıda belirttilen evrak listesi, vize başvurunuzu gerçekleştirebilmemiz için Konsolosluk tarafından talep edilen evrakların bilgisini içerir. Başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak Konsolosluk Vize Bölümü’nce yeni evraklar talep edilebilir.

E-Vizeal Aracılığıyla Çalışma Vizesi Başvurusu

Hazırlamış olduğunuz belgeleri lütfen adresimize ulaştırınız. Evrak teslim alındı bilgisini sizlerle paylaşacağız. Kargo ve kurye hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hizmet ödemeleri başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.

Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi sizlerin onayına sunulacaktır.

Çalışma vizesi veya tüm dünya ülke vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgiler için web sitemizi inceleyiniz.